• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Dowódca Rumuńskich Sił Morskich z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

W miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów odbyła się wizyta dowódcy sił morskich Rumunii (Forțele Navale Române) admirała floty Mihaia Panaita. Celem wizyty była wymiana wzajemnych doświadczeń oraz umocnienie współpracy pomiędzy siłami morskimi obu państw.

24.05.2024, 15:18
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

[WIDEO] Sprawca katastrofy w Baltimore odholowany, kanał ponownie żeglowny

Blisko dwa miesiące po tym, jak kontenerowiec Dali uderzył w przęsło mostu Key Bridge w Baltimore, powodując zawalenie się całej konstrukcji, statek został odholowany z miejsca katastrofy, a kanał dostępowy do Fort McHenry został ponownie otwarty, choć z ograniczeniami.

22.05.2024, 12:36
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Morska Jednostka Rakietowa bierze udział w estońskim ćwiczeniu "Spring Storm 24"

Do Estonii na pokładzie ukraińskiego samolotu Antonow przyleciał komponent sił lądowych 3. Flotylli Okrętów. Morska Jednostka Rakietowa weźmie udział w cyklicznym, największym ćwiczeniu estońskich sił zbrojnych, trwających od 6 do 17 maja.

10.05.2024, 22:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

Odpieranie ataków z powietrza, patrolowanie czy osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych są częścią z długiej listy zadań, z którymi mierzą się załogi okrętów największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej, 3. Flotylli Okrętów. Kilka jednostek brało udział w scenariuszach ćwiczebnych celem utrzymania gotowości załóg do działania zgodnie z przeznaczeniem.

24.04.2024, 14:41
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Zaawansowanie prac na terminalu T3 Baltic Hub sięgnęło 40%

Powstający w Gdańsku nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub, realizowany przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging osiągnął 40-procentowy poziom zaawansowania budowy. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, jak i całej Europie.

20.02.2024, 13:27
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czarter na czas – prawo do potrącenia należności z „hire”

W praktyce czarterowej, przy wysokiej złożoności faktycznej i prawnej relacji pomiędzy armatorem i czarterującym, kwestia sprawnego rozliczenia wzajemnych należności staje się często sprawą kluczową. Obok klasycznych „prostych” zasad wyjściowych – obowiązku, zgodnego z umową, zapłaty „hire” (opłaty czarterowej) przez czarterujących oraz prawa do zaprzestania realizacji tego obowiązku, czasowego (w okresie „off-hire”) i stałego po rozwiązaniu umowy, istnieje cała skala sytuacji „pośrednich”.

16.02.2024, 10:47
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego. Część II

W części I Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego rozpoczęliśmy omawianie orzeczenia w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd.” [2022] EWHC 728 (Q.B). Orzeczenie, odnosi się do warunków wypowiadania umów („contractual termination”) w świetle prawa angielskiego.

08.01.2024, 10:29
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Budimex wspiera ochronę ssaków w Morzu Bałtyckim

Budimex wsparł Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, odpowiedzialną za Stację Morską i Fokarium w Helu. Dzięki współpracy, ośrodek rehabilitacji fok otrzymał zaawansowany analizator biochemiczny, który pomoże w odtwarzaniu populacji ssaków morskich – fok i morświnów. Urządzenie służące do badania krwi znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki, przez co zwiększy szansę na uratowanie tych zwierząt.

18.12.2023, 15:49
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach

Do Portu Wojennego Gdynia ponownie weszła fregata typu typu Carlo Bergamini. Od lipca realizuje zadanie wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża, wykonując też obowiązki w zakresie ochrony żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

06.12.2023, 20:02

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.

01.10.2023, 20:37
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.